Kniha stínů
Kniha Stínů prakticky
Pojednání začnu tím, že nejdražší u nás nabízená Kniha Stínů byla za 5.000. Což je ovšem pořád, nemýlím-li se, slabá káva oproti knize v hodnotě 20.000, kterou nabízí největší britský New Age obchod. Kam na tyhle nápady chodí?
Mnoho lidí vyrostlo v romantickém oparu tlustých v kůži vázaných knih s masivními zámky a velkými pentagramy, nejlépe na pergamenu. Myslí si, že tohle je ta pravá čarodějnická výbava a jsou ochotni za to ty peníze dát.
Jenže čarodějnictví není Pán Prstenů. (I když, možná kdybyste kontaktovali nějaké filmové studio, tak vám tu knihu jako rekvizitu udělají levněji...). Efektní pomůcky, kromě již očividné nevýhody, kterou bývá jejich notně nadsazená cena, mívají i řadu dalších nevýhod, které začátečníka ihned netrknou:
-ruční papír, natož pergamen mají úplně odlišnou strukturu od hladkého vychlorovaného papíru, na který jste zvyklí psát. S hrůzou zjistíte, že se vám ucpává pero cucky papíru, nemáte ten správný inkoust...
-ani řeč o tom, že taková bichle bude vážit i několik kilogramů. Sotva ji budete nosit s sebou v batohu (pokud tedy nejste fanatici a nejste rádi terčem nevítané pozornosti druhých...)
-přilepené kovové části tam nemusí držet tak dobře, jak se tváří
-budete mít nepatřičný pocit do ní vůbec něco kreslit nebo psát. Kápli jste na to: tyhle rekvizity jsou totiž pro praktický život totálně nepoužitelné.
Tím jsme doufám shodili tradiční mýtus o tom, jak má Kniha Stínů vypadat a můžeme se pustit do jejího tvoření prakticky.
Musím ji vůbec mít?
Samozřejmě, že ne. Ale z praktického hlediska, někam si svoje materiály shromažďovat musíte. Budou to desky nebo kroužkový blok? Méně esteticky citlivé povahy volí radši manipulovatelnější desky, než knihy, ze kterých se nedá vytrhávat.
Při vstupu do tradičního covenu je každý adept pověřen vedením si Knihy Stínů, do které si také opisuje různé texty - rituály, zaříkání, které se předávají v té které tradici. Druhým záznamníkem, který si obvkle vede, je "denník", záznamy z rituálů, které dělal, svých snů, meditací, úkolů a podobně. Mívají tedy hned dvě "Knihy Stínů", z nichž jedna je něco jako denníček, druhá něco jako liturgická bible.
Je ovšem na místě se zeptat, jestli Kniha Stínů nemůže být užitečná i pro samostatně praktikujícího. Podle mě ano. Jednak se naučíte koncentrovat a můžete vytvořit silnou magickou věc, pokud budete knize věnovat péči. Nemusí ani vypadat nějak speciálně. Druhak se jemným způsobem cvičí vůle. Jsem přesvědčená o tom, že dospělý člověk by měl schopný ručně psát takovým způsobem, aby to po sobě přečetl a měl z toho dobrý pocit. Zapisování do Knihy Stínů se stává samostatnou meditací.
Problémem může třeba být, pokud vůbec nejste zvyklí psát ručně, jste dysgrafici, neudržíte formu.
Co do ní dávat?
Vylisované aromatické bylinky, například:-) Říkám vylisované, ne aby vás napadlo utrhnout nějaký dužnatý plod, vzít knihu a zmáčknout to tam. Bylinky se suší nezatížené, mezi novinami na suchém místě.
Na to jste se ale neptali. Co do ní dávat? Zaříkání, básně, "kouzla", tabulky korespondencí, takové věci jako Witches´ Creed, Rede, opsané rituály, vlastní překlady.
Kde koupit?
U knihaře vám ji udělají i na míru. V papírnictví se prodávají různé vázané knihy jako standartní "kronika" nebo sešity v tvrdých deskách, ty ale většinou nemívají kvalitní papír. Lepší variantou jsou proto "denníčky", ovšem bez těch zámečků, prosím. Papír by měl být pokud možno bílý, nezprzněný nějakým vodotiskem koní nebo srdíček.
Formát A4 je dobrý na kreslení velkých obrázků nebo perokreseb,ale špatně přenosný, na malém zase nevyniknou obrázky a nemůžete tam listy celé vlepovat. Vyberte si.